A legutóbbi kis instás játékom keretében egy ESP kártyát kellett megtippelni és már az első válaszok után jól látható volt, hogy sokaknak nem egészen tiszta, mi is az az ESP kártya. Gondoltam szedjük ráncba és röviden elmesélem mi is ez a pakli.
Ha nagyon gyorsan szeretném elmagyarázni, akkor nézd meg a bejegyzés borítóképét és talán máris ismerősek a lapok. Az ESP pakli az a pakli, amiben 25 lapot lehet megtalálni, 5 szimbólummal. Csillag, kereszt (vagy plusz jel), 3 hullámvonal, négyzet és kör. Mindegyikből 5 db van a csomagban. De mire is jó ez és mire lehet használni?
Az ESP csomag – eredeti nevén Zener kártya -, az 1930-as évek elején született. Karl Zener pszichológus (1895–1980) alkotta meg abból a célból, hogy parapszichológiai teszteket hajtson végre vele az ESP világában, ami az extraszenzoriális percepció rövidítése. Ebbe a vitatott tudományágba tartozik a telepátia, a tisztánlátás, vagy más néven clairvoyance, a jövőbelátás, auraolvasás és hasonló misztikus dolgok. A kártyák segítségével azt próbálták mérni, hogy a kísérleti alany milyen pontossággal tudja a szimbólumokat egy kevert pakli esetében megjósolni. Magának a kísérletnek nagyon komoly statisztikája van, külön posztot lehetne írni belőle, hogy pl mi az a találati szám, aminél már gyanús, hogy valaki különleges képességgel rendelkezik. 🙂
Na de mi köze ennek a bűvészethez?
Logikus, hogy a bűvészet mentál ágában (vagy mentalisták saját műfajukban) használjuk, jóslásnál, hipnotizálásnál, vagy mentál trükköknél is. A szimbólumok nagyon jól megkülönböztethetőek, a nézők jól tudnak rá emlékezni, vagy könnyen megjegyzik, így sok esetben jobbak is, mint a sima francia kártyák lapjai és szimbólumai. Kapható belőle egyszínű, vagy színes változat is, ahol a pakliban található szimbólumok 5 féle színben (piros, kék, sárga, fekete, zöld) találhatóak meg, ezzel is további lehetőséget biztosítva különböző kísérletekhez, trükkökhöz.
Amit én nagyon szeretek az ESP kártyában az az, hogy rejtett jelölésekkel is találkozhatunk benne. Egyszerű ábrákról van szó, mégis több van bennük, mint azt elsőre látszik. Gondoljunk csak bele. Az öt ábra számszerűsíthető és ezzel is ki lehet találni effekteket, vagy metódusokat. Mire gondolok? Nézd:
Kör = 1, mert egy vonallal lerajzolható
Plusz jel = 2, mert két vonalból áll
Hullámvonalak = 3, mert három hullámvonalból áll
Négyzet = 4, mert négy oldala van, négy vonalból áll
Csillag = 5, mert öt vonalból áll az öt ága.
Nem tudom mennyire sikerült átadnom, de remélem érted, hogy micsoda lehetőségek rejlenek egy ESP csomagban. 🙂
Nagyon röviden ennyi, amit el szerettem volna mondani róla, persze sok mindent nem említettem, remek kis története van, de az nem férne bele egy rövidebb posztba. 🙂 Remélem így is tetszett.